Prospering in the pandemic: how Iskra managed to grow during COVID-19 times
Friday, 26 February 2021
Iskra has been featured for its growth during the pandemic in the newest article of the magazine "Manager" - Časnik Finance.
After the first wave of the Covid-19, it was difficult to estimate how much damage the new situation would cause to different business segments, however at the end of the second wave and a year after the outbreak, it is clear which companies managed to "resist" and even grow during corona times.
Being a globally recognized provider of electrotechnical products and smart solutions, last year we recorded about 6 percent revenue growth in Slovenia, while abroad the growth was slightly higher. Profit before taxes for Iskra in Slovenia rose from 8.8 million to 10.8 million euros.
Our Chief Reinvention Officer Mr. Klemen Šešok stated that the main reason for the growth was that all production programs were running at full capacity and especially the segment of electrotechnical components.
This year we continue to grow as in January we recorded a 10% increase in revenue compared to the same month last year. Our growth is mainly driven by continuous investments in expanding our manufacturing capacities, adopting new technologies, automation in production as well as in digitalization.
The full article in Slovenian language can be found below. Source of the article can be found HERE.
Leto dni po izbruhu epidemije: kdo so lomilci koronakrize
Po enem letu epidemije in ob koncu drugega vala smo pogledali, katera podjetja so se hitro prilagodila na nove razmere, kako jim je uspelo ohranjati rast in izboljševati poslovanje.
Iskra: letos načrtujejo nakup, ki jim bo dal pospešek
V Iskri so lani v Sloveniji povečali prihodke za približno šest odstotkov, v tujini pa je bila rast nekoliko večja, pravi Klemen Šešok, izvršni direktor Iskre. Dobiček pred davki v Sloveniji je z 8,8 milijona zrasel na 10,8 milijona evrov.
Klemen Šešok: Nova konkretna akvizicija, ki jo imamo v načrtih za letos, nas bo po prihodkih pripeljala čez 200 milijonov evrov.
Glavna razloga za rast sta bila dva: da so vse programe poganjali na polno in da so v panogi proizvodnje elektrokomponent in rešitev, elektrika pa je »in«, pravi Šešok. Zato bodo tudi letos rasli, januarja je bila rast v primerjavi z lanskim prvim mesecem več kot desetodstotna. Ker se po njihovi oceni trend ne bo ustavil, povečujejo zmogljivosti. Dodana vrednost na zaposlenega je približno 50 tisoč evrov, v najkrajšem času pa hočejo ujeti Avstrijo, kjer je povprečje sto tisoč evrov na zaposlenega. Rast Iskre poganjajo tudi naložbe v železnice, kjer imajo več kot sto milijonov že podpisanih in še neuresničenih pogodb.
Ladjedelnico v Šibeniku so po nakupu poslovno stabilizirali, leta 2019 so tam imeli 20 milijonov evrov prihodkov ter milijon dobička, lani pa 19 milijonov evrov prihodkov in pol milijona evrov dobička. Letos načrtujejo rast v ladjedelnici. Te dni imajo odprtih več kot 50 različnih razvojnih projektov.
Lani so od Iskratela kupili del njihovih prostorov v Kranju, kjer bodo letos povečali zmogljivosti. Letos so zagnali proizvodnjo novih pametnih električnih števcev in ta segment hitro raste. V kratkem bodo dali na trg novo stikalo, novi energetski kondenzator in nekaj novih izdelkov stikalne tehnike. »Za letos načrtujemo konkretno akvizicijo, ki nas bo po prihodkih pripeljala čez 200 milijonov evrov. Od tega je odvisno, ali bomo letošnje leto šteli za uspešno,« pravi Šešok. Letos so postavili prvo Teslino industrijsko baterijo v tovarni v Kranju, vozni park pa spreminjajo v električnega. V Beogradu imajo že šest logističnih hal, lani so se razširili v Črno goro, kjer so kupili logistiko mednarodnega farmacevta ter verigo lekarn. Decembra so začeli gradnjo logističnega centra v Naklem, letos bodo začeli gradnjo 25 tisoč kvadratnih metrov velikega objekta v Kranju in približno sedem tisoč metrov velikega na Jesenicah. »Ta naš sicer stranski posel, ki ga poganjamo z govorečimi prijatelji, je postal kar velik hit. Cilj je, da ga še naprej širimo,« pravi Šešok. Pri govorečih prijateljih ima v mislih nekdanje lastnike Outfita7, ki investirajo v skladišča.